Napisz do SM Zapytaj burmistrza
Wirtualny spacer Fotogaleria - Miasto i Gmina krotoszyn
Kamera na żywo Mapa gminy
Projekty unijne Pogoda dla Krotoszyna
200_powietrze.jpg
bannerOZE2017.jpg
baner200_sms.jpg
baner200_youtube.jpg
bilety-kok-krotoszyn-pl-200.jpg
baner200_projekty_unijne.jpg
baner200_sprawdz_dowod.jpg
baner200_600lat_info.jpg
Księga Gości www.eko7.krotoszyn.pl
Naziemna TV cyfrowa Trasy rowerowe w Krotoszynie
Miasto monitorowane Działki na sprzedaż
Licznik odwiedzin od 09.04.1998
45827482
Wiadomości
Krotoszyn partnerem tureckiego miasta Bucak (fot.)

3 września 2007 r. odbyło się uroczyste podpisanie umowy partnerskiej o współpracy między Krotoszynem a miastem Bucak (południowa Turcja).

Trzy miasta - Krotoszyn, Jarocin i Koźmin Wielkopolski goszczą 30-osobową delegację przedstawicieli tureckiego biznesu i władz samorządowych. Celem wizyty jest podpisanie umów partnerskich o współpracy między tymi miastami a miastami w Turcji oraz nawiązanie kontaktów kulturowych i gospodarczych.

Gospodarzem uroczystości był włodarz Krotoszyna Julian Jokś. Przywitał gorąco zgromadzonych gości oraz podziękował za przyjęcie zaproszenia do Krotoszyna.
Na uroczystość podpisania umowy o współpracy w ratuszu zostali zaproszeni: burmistrz miasta Bucak Arsal Sari wraz z małżonką, starosta miasta Bucak z małżonką, przewodniczący Europejsko-Tureckiej Rady Gospodarczej Aziz Sahin oraz Ryszard Hęćka, mieszkaniec Koźmina Wielkopolskiego i wiceprezes Platformy Polsko-Tureckiego Stowarzyszenia Przyjaźni Biznesu od lat utrzymujący kontakty z Turcją. Z okazji podpisania umowy oraz w celu nawiązania kontaktów handlowych i gospodarczych do Krotoszyna przyjechała grupa tureckich przedsiębiorców. Do sali reprezentacyjnej krotoszyńskiego ratusza przybyli również starosta krotoszyński Leszek Kulka, radni miejscy, lokalni przedsiębiorcy i przedstawiciele otoczenia biznesu oraz gminne władze samorządowe. Umowę w imieniu Miasta i Gminy Krotoszyn podpisał burmistrz Julian Jokś.

Po podpisaniu umowy o współpracy goście udali się na krótki spacer po najpiękniejszych zakątkach centrum miasta. Nieomieszkali również zajrzeć do sklepów, szczególnie tych z galanterią skórzaną i odzieżą. W godzinach popołudniowych tureccy partnerzy udali się do Kobierna, by uczestniczyć w inauguracji roku szkolnego oraz w oficjalnym otwarciu nowo wyremontowanej szkoły podstawowej z nową salą gimnastyczną i bieżnią. Obejrzeli szkołę oraz uroczystą akademię szkolną, po czym udali się z wizytą do przedsiębiorstwa Elpa Onder w Kobiernie, które produkuje turecki kebab.

Podczas wieczornego spotkania w „Zajeździe pod Szyszkami” Turkom zostały przedstawione oferty inwestycyjne polskich miast partnerskich, a przyjaciele z Bucak opowiadali władzom samorządowym i polskim przedsiębiorcom o tym, co jest przedmiotem ich działalności i zainteresowania w sferze gospodarczej i handlowej.

Krotoszyn nawiązał kontakty z miastem Bucak w 2006 roku. 30 października 2006 r. w Turcji podczas wizyty burmistrza Joksia, burmistrzów Koźmina Wielkopolskiego i Jarocina oraz państwa Gabrieli i Grzegorza Kośmidrów podpisano protokół o przyjaźni między miastami. 26 lipca 2007 r. asygnowano kartę projektu o nazwie „Współpraca i most braterski pomiędzy Bucak i Krotoszynem w ramach działań wspieranych przez Unię Europejską”. W dniu 27 lutego 2007 r. Rada Miejska w Krotoszynie zaakceptowała protokół o przyjaźni oraz upoważniła Burmistrza Krotoszyna do przygotowania umowy o partnerstwie bliźniaczym.
W umowie zakreślony został obszar współpracy polsko-tureckiej. Będzie się ona odbywała na płaszczyźnie społecznej, kulturalnej, turystycznej oraz gospodarczej. [Magdalena Maik]


Galeria zdjęć:Kliknij na zdjęciu aby uzyskać powiększenie[aa]

ikona daty04-09-2007, 16:56 ikona autoraConcept INTERMEDIA ikona wyświetleń7688
Pdf
Drukuj
Powrót
Kontakt